Skip to content
Member |
Award Year |
Notes |
Catherine Neish |
2024 Chair |
Current |
Diana Blaney |
2023 Chair |
|
Geronimo Villanueva |
2023, 2024 |
Current |
Lori Feaga |
2023, 2024 |
Current |
CarrieĀ Nugent |
2023, 2024 |
Current |
Amy Mainzer |
2022 Chair |
Current |
Brett Deveni |
2022,2023 |
Current |
Frances Rivera-Hernandez |
2022,2023 |
Current |
Darin Ragozzine |
2022,2023 |
Current |
Kerri Donaldson Hanna |
2021,2022 |
|
Stefanie Milam |
2021,2022 |
|
Laura Woodney |
2021,2022 |
|
Yuk Yung |
2021,2022 |
|
Amanda Hendrix |
2021 Chair |
|
Linda Spilker |
2020 Chair |
|
Jonathan Fortney |
2020, 2021 |
|
Kelsi Singer |
2020, 2021 |
|
Darrell Strobel |
2020 |
|
Cathy Olkin |
2019 Chair |
|
Leigh Fletcher |
2019, 2020 |
|
Yvonne Pendleton |
2019, 2020 |
|
Lucy McFadden |
2018 Chair |
|
Alejandro Soto |
2018, 2019 |
|
Brian Jackson |
2018, 2019 |
|
Barbara Cohen |
2018, 2019 |
|
Jason Barnes |
2017 Chair |
|
Renu Malhotra |
2017 |
|
Kunio M. Sayanagi |
2017, 2018 |
|
Elizabeth Turtle |
2017 |
|
Bonnie Buratti |
2016 Chair |
|
Michael Belton |
2016, 2017 |
|
Matija Cuk |
2016 |
|
Heidi Hammel |
2015 Chair |
|
Jim Bell |
2015, 2016 |
|
Louise Prockter |
2015, 2016 |
|
Rosaly Lopes |
2014 Chair |
|
Joseph Veverka |
2014, 2015 |
|
Olivier Grasset |
2014, 2015 |
|
Dan Britt |
2013 Chair |
|
Beth Ellen Clark Joseph |
2013, 2014 |
|
Nadine Barlow |
2013, 2014 |
|
Melissa McGrath |
2012 Chair |
|
Emmanuel Lellouch |
2012, 2013 |
|
Keith Noll |
2012, 2013 |
|
Candy Hansen |
2011 Chair |
|
Tristan Guillot |
2010, 2011 |
|
Andy Ingersoll |
2010, 2011 |
|
Jonathan Lunine |
2010 Chair |
|
Larry Lebofsky |
2009, 2010 |
|
Alessandro Morbidelli |
2009, 2010 |
|
Richard Binzel |
2009 Chair |
|
William Hubbard |
2008, 2009 |
|
Carle Pieters |
2008, 2009 |
|
Guy Consolmagno |
2008 Chair |
|
Robin Canup |
2007, 2008 |
|
Philip Nicholson |
2007, 2008 |
|
Richard French |
2007 Chair |
|
William Hartmann |
2006, 2007 |
|
Steve Ostro |
2006, 2007 |
|
William McKinnon |
2006 Chair |
|
Reta Beebe |
2005, 2006 |
|
Heidi Hammel |
2005, 2006 |
|
William Cochran |
2005 Chair |
|
Antonieta Barucci |
2004, 2005 |
|
Glen Stewart |
2004, 2005 |
|
Richard Binzel |
2004 Chair |
|
Roger Yelle |
2004 |
replaced Bill McKinnon |
Wes Huntress |
2003 Chair |
calendar revised |
Mark Sykes |
2003 Chair |
calendar revised |
Bill McKinnon |
2003 |
calendar revised |
Robert Nelson |
2002 Chair |
Maria Zuber |
2002,2003 |
calendar revised |
Paul Feldman |
2002, 2003 |
reappointed |
Doug Hamilton |
2002, 2003 |
|
Don Yeomans |
2001 Chair |
|
Fran Bagenal |
2001, 2002 |
|
Jeff Cuzzi |
2001, 2002 |
|
Paul Feldman |
2001 |
replaced Paolo |
Ed Barker |
2000 Chair |
|
Paolo Farinella |
2000 |
|
Roger Knacke |
2000,2001 |
|